Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

Aktualności

Czytaj więcej...

 

 Zainspirował mnie temat dotyczący Wielkiego Postu i związanych z nim wyrzeczeń, ascezy.
Od wczoraj zaczął się czterdziestodniowy Wielki Post, poprzedzający Wielkanoc. Będąc w Kościele nasze głowy zostały posypane popiołem na znak pokuty. Ksiądz wypowiadał sentencję” Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, lub „Prochem jesteś i w proch się obrócisz’. Słowa te mają na celu uświadomienie, uzmysłowienie, że życie jest bardzo ulotne i każdego z nas czeka śmierć. Modlitwa, post, wyrzeczenie to trzy kardynalne zasady, założenia Wielkiego Postu.

(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.


Czytaj więcej...Zapraszamy do zabawy,  w którym można będzie wygrać kolejne 2 bilety na Koncert Wiedeński w Nysie. Taki sam koncert odbył się w styczniu w naszym mieście i oprócz pełnej sali w CK, wzbudził wśród widzów wiele pozytywnych ocen. 

(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

Czytaj więcej...

     Już w najbliższy piątek o godzinie 19.00 piłkarze GKS-u Głuchołazy rozegrają ostatni mecz kontrolny. W siódmym meczu kontrolnym podopieczni trenera Marka Gandziarowskiego podejmą na Stadionie Miejskim w Głuchołazach drużynę Fortuny Głogówek. Przypomnijmy,  7 marca w Głubczycach, GKS zmierzy się z miejscową Polonią w meczu XVI kolejki, IV ligi piłkarskiej.

(Artykuł przeczytasz w 1 minutę)

Czytaj więcej...

W poniedziałek 2 marca odbędą się warsztaty profilaktyczne, których głównym celem będzie rozmowa z młodzieżą na temat zagrożeń płynących z zażywania narkotyków. Prowadzącym będzie znany większości Głuchołazian, Tomasz Kozieja, który zaprezentuje jeden ze swoich licznych programów interwencyjnych.

(Artykuł przeczytasz w 1 minutę)

 Czytaj więcej...
     
Już w najbliższą sobotę, tj. 29 lutego zakończymy sezon na głuchołaskim lodowisku. Przypominamy, że lodowisko czynne jest od poniedziałku do piątku od 9:00 do 21:00, natomiast w weekendy od 10:00 do 21:00,przerwa techniczna codziennie od 14:00 do 15:00. Zapraszamy.

 GOSiR Głuchołazy.

 

 

(Artykuł przeczytasz w 1 minutę)

Czytaj więcej...Koronawirus (COVID-19) wzbudza panikę. Dopóki jego ognisko było daleko od nas, w Chinach, panował względny spokój. Ale po tym, jak stwierdzono liczne przypadki zachorowań we Włoszech,  w Polsce do aptek i sklepów ruszyły tłumy ludzi, chcących kupić maseczki antywirusowe. Nie inaczej jest w Głuchołazach. 

(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

Czytaj więcej...Chwalimy się witaczami z logiem Orderu Uśmiechu, chwalimy się aleją zasłużonych Kawalerów Orderu Uśmiechu, ale teren o którym pisaliśmy rok temu wygląda jak wygląda. Piękna fontanna, przy której zapewne nie tylko turysta, ale nie jeden mieszkaniec miasta w upalny dzień postanowi sobie usiąść i poczuć chłód od fontanny. Ale to na tym koniec.

(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

Czytaj więcej...   

      Zapraszamy na koncert. Chór "A To My" działający przy polskim Klubie Polskim w Pradze  pod dyrekcją Eugeniusza Morgun, oraz chór Capricolium pod dyrekcją Adama Dziurowskiego zapraszają na koncert, który odbędzie się 29 lutego (sobota) w Auli  Liceum Ogólnokształcącego w Głuchołazach o godzinie 19.00.

 

 

 

(Artykuł przeczytasz w 1 minutę)

Czytaj więcej...Blisko 11.2 mln złotych będzie kosztował remont wałów przeciw powodziowych, który kilka dni temu rozpoczął się na rzece Białej Głuchołaskiej. Na wysokości stadionu widać już  pierwsze efekty. Zostały wykarczowane drzewa, popularny „pierwszy wodospad”  przypomina ten z przed powodzi tysiąclecia.

(Artykuł przeczytasz w 1 minutę)

Czytaj więcej...Publikujemy, śladem wielu lokalnych serwisów ankietę na temat tego, którego z kandydatów chciałbyś zaprosić do Głuchołaz, by z nim się spotkać i porozmawiać. Jak wiemy, większość z tej największej 6 kandydatów ruszyła w Polskę, objeżdżając te większe i mniejsze miejscowości. A którego z nich chciałbyś/chciałabyś zaprosić do Głuchołaz?

(Artykuł przeczytasz w 1 minutę)

Czytaj więcej...Coraz częściej bywamy zmęczone. Jesteśmy odpowiedzialne za rodzinę, pracę, edukację naszych pociech i tak można wymieniać bez końca. My Matki Polki czujemy się zobligowane, zobowiązane do wykonania wszystkich newralgicznych spraw rodzinnych, zawodowych, domowych. Sporadycznie mamy wolny czas dla siebie. Czasami odczuwamy, że jesteśmy z premedytacją wykorzystywani przez osoby wyrachowane. Poświęcamy czas, wysiłek i nasze serce dla innych, którzy to lekceważą i nie doceniają. Takie zachowanie wzbudza w nas  rozczarowanie. A my oczekujemy afirmacji, docenienia.


Przykładowo: małżonek oświadcza, że wychodzi do kumpla na mecz, a Ty umówiona jesteś na konsultację u lekarza. Co jest bardziej priorytetowe? A co z dziećmi? Pozostaną bez opieki? Gdy wyrażasz swoje „NIE” spotykasz się z dezaprobatą męża i scysja murowana. Nikt nie liczy się z Twoim zdaniem. Mąż jest osobą apodyktyczną i nie uznaje słów sprzeciwu. I teraz nurtuje Cię pytanie: co powinnam zrobić? Czy mam podporządkować się mężowi? Przecież istnieje opcja przełożenia wizyty u lekarza na inny termin, a on niech idzie na ten mecz – zrelaksuje się,przecież ma prawo do dobrej zabawy. Czy pomyślałaś o sobie? Chcesz anulować, rezygnować z pryncypalnej wizyty u lekarza kosztem przyjemności swojego męża??? Definitywne, nieodwołalne NIE. Takich analogicznych sytuacji jest wiele, gdy korzyści, satysfakcja, ukontentowanie  innych są ważniejsze od Ciebie.

Permanentnie towarzyszy nam poirytowanie, niepokój i niepewność.  Życie pod taką presją może doprowadzić do symptomów wskazujących na nerwicę: bezsenność, bóle brzucha, kołatanie serca i wielu innych objawów. Przede wszystkim same odpowiedzialne jesteśmy za własne zdrowie. Gdy nasz organizm uporczywie domaga się od nas odpoczynku – pozwólmy mu się zregenerować, zrelaksować. Nie trywializujmy tego rodzaju przejawów, symptomatów. Nie możemy interpretować, że jesteśmy niezastąpione, zarówno w czynnościach domowych, jak i służbowych. Nie musimy być perfekcyjne, nieskazitelne. Należy się zreflektować i przyjąć postawę „zdrowego egoizmu”. To jest adekwatny medykament na występujące u nas perturbacje zdrowotne.

Jesteśmy utwierdzone w przekonaniu, że egoizm jest mankamentem. Tak nas uczyli rodzice w dzieciństwie. Chwała i uznanie rodzicom za to.
 Egoista charakteryzuje się samolubstwem i kieruje się egocentryzmem, oraz jedynie własnym dobrem bez odczuwania skrupułów, wyrzutów sumienia. Taka osoba odbierana jest przez otoczenie w sposób pejoratywny.
 Wpajano nam, że najważniejsza jest rodzina i dobro innych potrzebujących ludzi. Swoje przyjemności należy stawiać na ostatnim miejscu. Uczono nas, że niekwestionowanym, bezdyskusyjnym obowiązkiem kobiety jest poświęcenie się dla rodziny. Z zaangażowaniem i determinacją ofiarowujemy się na poczet dzieci, męża, rodziców i innych. Uważamy, że jest to obowiązek obligatoryjny. Często zdarza się, że swoją karierę zawodową, marzenia, pragnienia bagatelizujemy, marginalizujemy. Nasze zamiłowania, aspiracje, ambicje, mają dla nas charakter fakultatywny, niekonieczny.

Po upływie pewnego czasu uświadamiamy sobie, że nie należymy do osób szczęśliwych, a wręcz przeciwnie czujemy się godne pożałowania, beznadziejne i mamy za to obiekcje do najbliższych. Przepełnione jesteśmy desperacją, oraz frustracją, a to wpływa destrukcyjnie na całą naszą rodzinę. Osoba niespełniona, smutna unieszczęśliwia również osoby z otoczenia. Aby uniknąć niezadowolenia własnego i naszych bliskich powinnyśmy przeprowadzić metamorfozę i wprowadzić radykalne zmiany. Zdrowy egoizm przynosi wyłącznie korzyści. Najbardziej pozytywną cechą jest wzmocnienie własnego poczucia godności, wartości. Pamiętajmy, że zdrowy egoizm przyczynia się do wzrostu miłości i akceptacji samej siebie, a dzięki temu aprobujemy i darzymy pozytywnym uczuciem innych. Ludzie również zaczną respektować nasze zdanie i darzyć nas szacunkiem. Nawet postawa nieustępliwego, arbitralnego męża ulegnie diametralnej zmianie.

W zdrowym egoizmie faktycznie wysuwamy na pierwszy plan własne potrzeby, ale dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Powinno się zadbać o siebie w takim stopniu, aby napełnić radością bliskich, ale nie kosztem samych siebie. Zdrowy egoizm opiera się na asertywności, czyli sztuce odmawiania. Nauczmy się mówić „NIE” jeżeli uważamy, że jest to racjonalne. Człowiek asertywny potrafi postępować w taki sposób, aby nie skrzywdzić drugiej osoby.

Asertywność polega przede wszystkim na negocjacji i znalezieniu konsensusu. Zachowanie asertywne umożliwia nam uwierzyć w siebie i swoje atuty, zalety i kompetencje. Musimy być przekonane o swoich wartościach, predyspozycjach. Asertywność to postawa szacunku wobec siebie i innych ludzi. Uczy nas komunikacji oraz konstruktywnej krytyki innych bez znieważania, deprecjonowania. Osoba asertywna charakteryzuje się umiejętnością budowania pozytywnych relacji pozbawionych kłamstwa i hipokryzji. Mamy prawo do podejmowania własnych decyzji bez ingerencji innych osób. To my same decydujemy o naszym życiu. Wyrażajmy swoje emocje i nauczmy się egzekwować tego czego oczekujemy, ale bez wywierania presji. Dzięki asertywnej postawie nauczymy się stawać w obronie własnej opinii.

Reasumując: bycie „zdrowym egoistą” oczywiście nie oznacza, że mamy banalizować, ignorować oczekiwania bliskich, lub potrzebujących. Zdrowy egoizm nie koliduje z altruizmem, empatią. Nie możemy przechodzić obojętnie wobec kogoś kto wzywa pomocy. Pamiętajmy: żyjąc w zgodzie ze sobą, żyjemy w zgodzie z innymi. Kochając siebie, obdarzamy miłością innych. Pomagając sobie, możemy udzielić pomocy potrzebującym.

Foto: Pixabay

(Artykuł przeczytasz w 3 - 5 minut)

Czytaj więcej...W zasadzie można powstrzymać się od komentarzy do filmu, który publikujemy poniżej. Przypomnijmy - automatyczna toaleta miała powstać w obrębie ulic Magistrackiej i Skłodowskiej. Jednak po petycji tamtejszych mieszkańców projekt upadł. Tak więc nadal brak jest całodobowej toalety w centrum miasta. Rezultatem są zdjęcia i filmy, które co jakiś czas otrzymujemy. 

(Artykuł przeczytasz w 1 minutę)

Czytaj więcej...Było "na policjanta", "na wnuczka", "na urzędnika" i jeszcze kilka wersji. Od wczoraj do mieszkańców puka kominiarz rozdający kalendarze i proszący o jakieś datki. Jak dotąd nikt nie sprawdził, że rzeczony kominiarz jest nim w rzeczywistości - a wystarczy poprosić o legitymację. 

(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

Czytaj więcej...Nie będzie w tym roku realizacji kanalizowania Podlesia. -Temat jest trudny - mówi nam Prezes Wodociągów, Dariusz Wór-Grech. - W opracowaniu są analizy dotyczące tego, w jaki sposób tą wioskę skanalizować. Te analizy mają być gotowe w drugiej połowie roku. 

(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

Czytaj więcej...Na początku chciałabym prosić, aby ta publikacja nie była interpretowana jako” typowa zapchajdziura”. Lubię czytać i prowadzić konwersacje dotyczące przeczytanych książek. Sądzę, że mistrza pióra literatury grozy Stephena Kinga nikomu nie muszę prezentować.

(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

Czytaj więcej...

Złodzieje korzystając z zimy, szukają okazji na działkach. Otrzymaliśmy zgłoszenie kradzieży na terenie jednej z działek. Niestety, kradzież nie była zgłoszona na Policji, co oznacza, że właściciel ma znikome szanse na odzyskanie skradzionych przedmiotów. 

(Artykuł przeczytasz w 1 minutę)

Czytaj więcej...

 

Jan Brzechwa

Najgorsza ze wszystkich kradzieży
Jest ta, żeś mi serce skradł.
Nikt kary ci nie wymierzy
I nie potępi cię świat,
Bo nie stworzono dotąd praw
By walczyć z tym, co zrządził traf.

(Artykuł przeczytasz w 1 minutę)

Czytaj więcej...Redakcja Innego Radia zaprasza czytelników glucholazyonline.com.pl do konkursu - zabawy. A co tematem? 

Zobaczcie sami.

(Artykuł przeczytasz w 1 minutę)

Czytaj więcej...

 Nawiązując do incydentu dotyczącego kolizji spowodowanej przez zuchwałego kierowcę, który wykonując manewr skrętu uderzył w osobowe auto stojące na skrzyżowaniu. Sprawca usiłował przystąpić do ucieczki, jednak interwencja innych kierowców uniemożliwiła próbę zbiegnięcia kierowcy z miejsca zdarzenia. Istnieje prawdopodobieństwo, że prowadzący był pod wpływem alkoholu.

(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

Czytaj więcej...Zainteresowaliśmy się tym, jakie są postępy w sprawie remontu jednej z głównych ulic oraz mostu w mieście. Chodzi oczywiście o ul. Sikorskiego, Kraszewskiego itd. oraz mostu Andrzeja. Po burzliwych dyskusjach na forum sprawa jakby ucichła. Natomiast pojawiły się wśród mieszkańców.

(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

Podkategorie

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.