Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w 3 - 5 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

zegar wiezaDo wyborów coraz mniej czasu...
Czas na analizę tego, kto i gdzie startuje w wyścigu do Rady Miejskiej i do fotela Burmistrza. Jeszcze wczoraj aktualizowaliśmy tabele w kandydatami do Rady Powiatu - na ostatnią chwilę do walki dołączyło tam PiS i Formacja burmistrza Nysy, Krystiana Kolbiarza. Co wynika z analizy list? Zgodnie z zapowiedziami , do rady miejskiej nie wystartuje Szymon Pleszczak. Jako, że od dawno ciągało go do powiatu i Kolbiarza, to własnie z tej listy startuje do Nysy. Ale o tym wiedzieliśmy już od dawna, a i sam radny nie zaprzeczał nam w rozmowie, że zmieni radę miejską na powiatową. Zmieni, o ile zostanie wybrany - to chyba oczywiste. 

Sporą niespodziankę, o której zresztą również wiedzieliśmy, jest lista PiS do powiatu. Na liście bowiem znane nazwiska - Bortniczuk, Kamiński, Augustyn... Ale jeżeli myślicie, że przy nazwisku Bortniczuk znajdziecie imię Kamil, to się mylicie. PiS postawiło na przyciągnięcie głosującego za pomocą chwytu marketingowego - ludzie kojarzą nazwiska, więc na listę wrzućmy właśnie takie, które głuchołazianie znają. 

A co na listach do Rady Miejskiej?

Zacznijmy od okręgu nr 1. Tu bez większych niespodzianek w listach większości komitetów. Orócz komitetu PiS. Tu bowiem mamy dwóch kandydatów : Kazimierza i Bolesława Stychno (kolejność według listy), którzy staną w szranki między sobą do bratobójczej walki. Jak wiemy nieoficjalnie, PiS miał pomysł, by do tej walki nie doszło i chciał Kazimierza Stychno wrzucić na listę do Rady Powiatu, ale zazwyczaj spokojny i małomówny kandydat tym razem się postawił, i o żadnym powiecie nie chciał nic słyszeć. 

Okręg nr 2: Tu wątpliwości nie ma co do listy Koalicji Wyborczej PO i .Nowoczesna. W szranki z kandydatami z innych komitetów staną dwa znane nazwiska: Edward Szupryczyński (tak, oprócz walki o fotel burmistrza, każdy kandydat może także startować do Rady Miejskiej) i Mariusz Migała, który zmienił barwy, nie mogąc pogodzić się z tym, że głuchołaska lewica nie chciała dołączyć do kolacji PO i  .Nowoczesnej w celu stworzenia szerokiego, anty-PiS-owskiego bloku wyborczego.

Podobna sytuacja jest na liście PiS. Tu bowiem startuje kandydat na burmistrza, Jerzy Wojnarowski i drugie, znane nazwisko obecnego radnego i sekretarza w powiecie, Zdzisława Barana. Można sądzić, że wyborcy wybiorą właśnie te nazwiska - z racji, że słyszeli niejednokrotnie o nich - to będzie zapewne główny atut. Bo gdyby zapytać wyborców, co którykolwiek radny z obecnych zrobił dobrego (powtarzamy: dobrego) - to tu już trzeba by się zastanowić. To nie jest zarzut do konkretnych nazwisk - tak naprawdę spośród obecnych, miłościciwie nam urząd sprawujących, mało jest radnych, którzy spowodowali, że w gminie żyje się lepiej. A chyba to jest właśnie cel przyświcający radnemu - by służył radą i pomysłem włodarzom gminy. Chyba wielu o tym jednak zapomniało. 

Okręg 3: tu w zasadzie bez jakiś niespodzianek. Pewnikiem jest Roman Sambor, obecny wiceburmistrz, który od już dłuższego czasu jest mieszkańcem Głuchołaz. Forum Samorządowe wystawia jako jedynkę obecnego już radnego, Adama Łabaza, który pewnie również będzie mógł liczyć na reelekcję. 

Okręg 4: ciekawy okręg wiejski, w którym zmierzą się obecni radni: Udziela Ryszard, Wanicki Jacek, Frankiewicz Andrzej i Szul Stanisław. Idąc przeświadczeniem, że ludzie głosują na nazwiska, które już znają - ta 4 ma zapewniony stołek w radzie. 

We wszystkich listach, według ordynacji, którą zafundowało nam PiS, obowiązują parytety, co oznacza, że lista musi procentowo składać się kobiet i mężczyzn. Stąd wiele nazwisk to ludzie, którzy trafili do listy, po to, by ta mogła zostać przyjęta przez PKW. Nie osądzajmy tych ludzi z góry, określając ich jako "zapchaj-dziury", bo być może to ludzie warci tego, by świeżym umysłem, często młodym wiekiem i innym spojrzeniem,  móc zrobić coś dobrego w gminie. Może własnie dlatego warto krzyżyk postawić nie przy jedynce a własnie nieco niżej? 

Na koniec nieco o 4 kandydatach do stanowiska burmistrza. Dwoje z kandydatów już oficjalnie przedstawiło wstępnie swoją wizję miasta i gminy. To Grzegorz Ptak i Ewa Chabasińska. Czekamy na to, co zrobią pozostali - Jerzy Wojnarowski i Edward Szuryczyński, który jak na razie obkleił miasto swoją podobizną. Jeżeli ten ostatni kandydat liczy, że tylko plakatami zwycięży, to my nieco utrudnimy zadanie. 

Organizujemy debatę polityczną pomiędzy tą czwrórką kandydatów. Na własny koszt wynajmujemy na ten cel scenę w Centrum Kultury, w której, niczym na bokserskim ringu nastąpi walka. Bynajmniej nie na pięści, a na argumenty. Swoje zainteresowanie i chęć udziału mamy już potwierdzone od Ewy Chabasińskiej, Jerzego Wojnarowskiego i Grzegorza Ptaka.

O terminie debaty i o jej formule poinformujemy. Tymczasem zbieramy pytania od Was, drodzy czytelnicy. W zakładce Wybory 2018, gdzie oprócz list będziemy prezentować materiały wyborcze poszczególnych sztabów (oczywiście odpłatnie), po prawej jest formularz, w którym można zadać pytanie do kandydatów. Wybierzemy najlepsze z tych nadesłanych, które zadamy w trakcie debaty. pierwsze pytania już wpłyneły. Dziękujemy za nie. 

Oczywiście widownia CK na czas debaty będzie dostępna dla każdego chętnego. Sama debata będzie nagrywana, tak więc każdy będzie mógł ją później odsłuchać. Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


1 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

obywatel
+1

obywatel

Wybór " najlepszych" pytań...intersujące w czasach demokracji. To raczej cenzura.Proszę podać kryterium selekcji pytań.Kto jest selekcjonerem? Zadbajcie też o poziom języka na portalu, bo smutno czytać takie nielogiczne czasem, nawet częściej, niepoprawne zdania.
tyle
+4

tyle

Cytuję kasia:
do Pana który pisał artykuł , nim coś napisze niech dobrze sprawdzi ,,. Tu bowiem mamy dwóch braci : Kazimierza i Bolesława (kolejność według listy), którzy staną w szranki między sobą, jak brat z bratem, do bratobójczej walki.

Mamy wysyp całych rodzin startujących do Rady: małżeństwa, teściowe, zięciowie, bracia, kuzynostwa tyle, że w różnych okręgach i to jest dziwne. W sumie jedna mniej lub bardziej skoligacona rodzina mogłaby obsadzić cała Radę, takie to male miasto.
Tylko, jeżeli rodzina sama rozdrabniania głosy, nie umie wytypować 1 kandydata to sama siebie weryfikuje - żaden z tej rodziny. Może jednak chozi o "naasza rozina porządzi"?
kasia
-2

kasia

do Pana który pisał artykuł , nim coś napisze niech dobrze sprawdzi ,,. Tu bowiem mamy dwóch braci : Kazimierza i Bolesława (kolejność według listy), którzy staną w szranki między sobą, jak brat z bratem, do bratobójczej walki.
Bzyku
+2

Bzyku

Witam
Czytam te wszystkie wpisy i jako były mieszkaniec gminy cieszę się że tam już nie mieszkam.
Dlaczego Wy wszyscy patrzycie tylko na szyldy partyjne... oceniacie osoby z pierwszych miejsc? Nikt nie widzi tych z drugich szeregów.
Szkoda - bo wielu z nich ma dużo do zaoferowania i wiele już zrobili społecznie.
Popatrzcie, przyglądnijcie się i do urn.
Mimo wszystko, życzę dobrych, przemyślanych decyzji.
Nie partie a osoby będą Was reprezentować.
Pozdrawiam
Tiooo
-1

Tiooo

Kim jest ten alicyrk, kolejny slugus ksieciunia, małego dosłownie Edzia, kto Ci za to płaci albo jak daleko chcesz wejść w czarną otchłań, a może masz już ofertę pracy w gminie jak zaparzacz kawy jak wielu z tego ugrupowania które tak chwalisz. Dzięki takim jak ty to miasto staje się postrachem powiatu, dzięki tej władzy niszczyć się coś na co my płacimy podatki ale tobie i tak to obojętne bo jak plują Ci w twarz i śmieją się z Ciebie to mówisz że deszcz pada... Ale za to masz sadzawke zwaną basenem, długo w gminie bezrobocie i rozpie... zdrój więc czego może chcieć taki obywatel jak ty. Żegnam Pana i ta władzę do niezobaczenia, chyba że widzenia w Nysie za wysokimi murami po rozliczeniu was z rządzenia jak tych w W-wie z koalicji Po-Psl .
alicyrk
+8

alicyrk

Jak było do przewidzenia pasożyty i ramole, tym razem startują pod szyldem PIS Głuchołazy.Niczego dla miasta nie zrobili przez blisko 30 la.t SLd liczy na amnezję wyborców. Szaleńcy z grupy rowerowej startują pod szyldem Kukiz 15. Nic tylko płakać.
Nie oszukujmy się, jedynym rozsądnym kandydatem na burmistrza jest obecny burmistrz Edward Szupryczyński. pozostali to przypadkowi ludzie. Kontestatorzy wszystkiego.Totalnym nieporozumieniem jest Pan Ptak. Dopuszczenie do władzy oszołomów z grupy rowerowej na czele z Ptakiem pozbawi nas nawet wspomnień, o dawnej świetności Głuchołaz. Lepszy Szupryczyński w Urzędzie niż Ptak na rowerze. Trolle pisiakowo - rowerowe nie czyńcie zarzutów obecnemu burmistrzowi za brak pogotowia, bo to nie leży w gestii lokalnego samorządu i burmistrza. Dla przypomnienia dodam , że to Pan Baran i Stychno głosowali przeciw uchwale wzywającej "powiat" o informacje dotyczącą szpitala, a intelektualista Stychno Bolesław ironizował aby siłą doprowadzić dyrektora szpitala. Nadszedł czas kiedy można "doświadczonych fachowców" z PIS Głuchołazy i rowerzystów z Kukiz 15 odesłać tam gdzie winni być dawno.Jednych do piaskownicy niech dorosną , a drugich niech grzeją kości na przypiecku pobierając emeryturki, pomniejszone o umiłowane diety radnych. Zmiana dla głupiej zmiany to zamienił stryjek siekierkę na kijek. Tacy lokalni NIKUSIE DYZMY
Rafał.pl
+7

Rafał.pl

Pan Ptak jako jedyny z osób kandydujących na burmistrza ( oprócz pani Chabaisińskiej ) ma doświadczenie jako radny, ale tylko Ptak był w tej kadencji najmniej udzielającym się radnym, więc jako burmistrz tez tak się będzie zachowywał ? na fejsie jego '' trolle '' usuwają wszystko i wszystkich co było by sprzeczne z ich myśleniem, negują cokolwiek co jest przeciwko Ptakowi, nawet prawdę, uważam że za wcześnie jak na Ptaka, w dodatku ma bardzo nielojalnych doradców, a to go zgubi. Dużo dobrego jako nowy burmistrz mogła by zdziałać pani Chabasinska, która nie jest przesiąknięta złą emocją jaka panuje w ekipie Ptaka.
heniekj23
+7

heniekj23

Wielka szkoda że dyskusja jest rozpoczęta a nie wiemy co maja do zaoferowania kandydaci na Burmistrzów . SLD jak i PiS na razie milczy . Pan Szupryczyński już trochę na plakatach powiedział. Natomiast Pan Ptak robi czystkę w postaci usuwania wszystkiego co jest złe na jego temat obłędna panika przed wszystkim nie tylko co złe ale i próby nawiązania dyskusji na propozycje / na razie skromne i marne / wystawiane przez Radnego Ptaka . Z wielka ciekawością oczekuje konkretów a szczególnie od Panów Wojnarowskiego i Ptaka co w radzie zasiadali i gminy nie ratowali - wspomniano tu o szkołach służbie zdrowia / szpital i przychodnia / tych tematów jest wiele gospodarka komunalna czytaj wywóz śmieci gdzie śle się fala krytyki w stronę obecnego Burmistrza ale jest również rada / wspomniani Panowie / gdzie była niech się wytłumaczą - Pozdrawiam

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: